About Istanbul

İstanbul tarihi ve modern yapıların iç içe geçtiği mimari dokusuyla ziyaretçilerine eşsiz bir görsel şölen sunmaktadır. İki güçlü imparatorluğa başkentlik etmiş olan şehir, bir taraftan Asya ve Avrupa kıtalarını birbirinden ayıran Boğaz’a sahipken, diğer taraftan Doğu ve Batı kültürünün birleştiği sosyal ve kültürel zenginlikleri içinde barındırır. İstanbul tarihin ve modernin, Doğu’nun ve Batı’nın, ayrışmanın ve birleşmenin, kısaca zıtlıkların şehridir. Bu nedenle şehir, kendisini keşfe çıkanlara büyüleyici deneyimler sunmaktadır.

 

İstanbul farklı kültürlerden, dinlerden ve mezheplerden yapıların oluşturduğu mimari yapısıyla öne çıkmaktadır. Mimari yapısının yanı sıra müzisyenlerinin, hayvanlarının, lezzetlerinin, misafirperverliğiyle ünlü halkının bir araya geldiği sokaklarıyla adeta bir açık hava müzesidir. Dolayısıyla dünyanın en güzel şehirlerinden biri olan İstanbul; sadece gezerken değil, bir bankta oturup dinlenirken bile keşfe devam edebileceğiniz bir atmosfere sahiptir.

 

İstanbul Anadolu ve Avrupa olarak iki yakadan meydana gelmektedir. Şehrin ortasından bu iki yakayı birbirinden ayıran İstanbul Boğaz’ı geçer. Vapur ve metro hatları ile boğaz üzerinde farklı noktalarda bulunan üç köprü, şehrin iki yakası arasında sürekli trafiğin gerçekleştiği noktalardır. Avrupa Yakası’nda bulunan tarihi yarımada, İstanbul’un tarihi dokusunu keşfedebileceğiniz en önemli bölgelerden biridir. Fatih, Sarıyer, Beyoğlu, Şişli ve Beşiktaş bu yakanın en önemli ilçeleridir. Anadolu Yakası’nda ise Kadıköy ve Üsküdar öne çıkmaktadır. Marmara’da bulunan Büyükada, Heybeli ve Kınalı gibi adalar İstanbul’un mutlaka görülmesi gereken yerleridir. Kısacası şehrin her noktası benzerliklerinin yanı sıra, birbirinden ayrışan unsurları da içinde barındırmaktadır.